طراحی کاتالوگ

کاتالوگ به مجموعه گردآوری شده از محصولات یا خدمات ارائه شده توسط یک شرکت یا یک موسسه با ریزترین اطلاعات مورد نیاز برای فروشنده یا واسطه آن کالا یا خدمات گفته می شود.

در واقع کاتالوگ ها برای اشخاصی که رابط میان تولید کننده و مصرف کننده می باشند، تهیه می گردد. این اشخاص خریداران عمده یا کسانی هستند که نقش مثلا فروشنده یا مغازه دار، نقش واسطه میان ارائه دهنده خدمات و گیرنده خدمات مانند مثلا شرکت های مخابراتی و …را بازی می کنند.

کاتالوگ ها برای معرفی کالا یا خدمات به این اشخاص یا موسسات، تهیه می گردند و حاوی اطلاعاتی هستند که تنها به درد آنها می خورد و این اطلاعات لازم نیست برای مصرف کننده معنی و مفهومی داشته باشد.

اگر شما تولید کننده یک محصول آرایشی و بهداشتی هستید، کاتالوگ شما برای داروخانه ها، مغازه دارها و یا واسطه های پخش این محصولات تهیه و طراحی می گردد و حاوی اطلاعاتی در مورد محصولات شما به صورت کلی یا جزئی است. مثلا کاتالوگ شما می تواند شامل کلیه تولیداتتان از قبیل صابون، شامپو، کرم و … باشد که آنها نیز به نوبه خود ریزتر شده و شامل انواع شامپو و انواع کرم باشد، یا می توانید کاتالوگ جداگانه های برای هر کدام از محصولات خود مثلا مجموعه شامپوها یا کرم ها، تهیه کنید. چیزی که مهم است اطلاعات داخل این کاتالوگ هاست.

این اطلاعات شامل قیمت محصول، سایز محصول، تعداد محصول در یک کارتن، اندازه کارتن، قیمت کل کارتن ، تعداد رنگ از هر محصول در کارتن و … پر واضح است که این اطلاعات برای فروشنده یا واسطه تهیه شده است و به مصرف کننده مربوط نمی شود.

طراحی و چاپ کاتالوگ ها معمولا گرانتر است و به تعداد مورد نیاز چاپ می گردند. چاپ آنها محدود است و برای تعداد خریداران و عرضه کنندگان عمده ای که شرکت شما با آنها کار می کنند، تهیه و چاپ می گردند.

گرم کاغذ آنها معمولا بالای 200 است و از کاغذهای کلفت در طراحی و چاپ آنها استفاده می شود. اندازه و سایز و تعداد برگ های آن نیز بسته به نیاز شما و سلیقه تان متفاوت می باشد و از الگوی خاصی تبعیت نمی کنند.

نکاتی در طراحی کاتالوگ

حروف چاپی دارای بافتی هستند شامل اندازه، فضا، عرض و فاصله خطوط. بافت یکدست و منسجم در بدنه‌ی اصلی متن باعث می‌شود خواننده متن را راحت‌تر دنبال کند، به علاوه، اندازه‌ی ثابتی را در تمام طول متن ایجاد می‌کند. هنگام مواجهه با یک متن طولانی، صورت حروف باید زیبا و در عین حال کاربردی باشد.

حروف باید به قدر کافی بزرگ باشند و فضای کافی بین خطوط وجود داشته باشد، تا خواننده رغبت کند آن را بخواند. اگر ستون‌ها باریک هستند، از ایجاد فضای زیاد بین کلمات خودداری کنید؛ می‌توانید از حروف کوچکتر استفاده نمایید و یا این که متن را از راست هم تراز و از چپ ناهم تراز کنید.

در طراحی کاتالوگ و متون داخلی آن باید دشواری پروژه را بررسی کنید. اکثر پروژه‌ها دارای محدودیت‌هایی چون سایز، تعداد صفحات و رنگ هستند. در حین توجه به محتوا، معیارهای پروژه را در نظر بگیرید. وقتی اندازه صفحات و میزان متن اصلی مشخص شد با توجه به تعدا صفحات می‌توانید مطالب را مرتب کنید.

ابتدا فضای مورد نظر را برای متن مشخص کنید، سپس تصاویر، نموداها و دیگر اطلاعات درون صفحه و به عبارتی درون قالب را قرار دهید. معمولاً باید محاسبه تمام بخش‌ها همزمان صورت گیرد تا فرم کلی و قالب یکدست و متناسب باشد.

وقتی رویکرد اصلی مناسب متن و تصاویر کاتالوگ خود را پیدا کردید در طراحی کاتالوگ وارد جزئیات تیترها و مرتبه‌بندی‌ها شوید. می‌توانید اجزا را در هم ادغام و بخش‌بخش کنید و به این ترتیب تنوع را در صفحات ایجاد نمایید اما رویکرد در کلیه صفحات باید یکسان باشد.

در طراحی کاتالوگ استفاده از بخش‌های مختلف در دو صفحه روبه‌روی هم و یا یک صفحه، چه به صورت افقی و چه به صورت عمودی، بر تاثیرگذاری کار می‌افزاید. فقط باید از خوانا بودن و هماهنگی مطالب دو صفحه مطمئن باشیم. باید تیترها و زیر تیترها به صورت واضح و مجزا و در هماهنگی با متن و تصاویر قرار گیرند و خوانایی را حفظ کنند.

تصاویر شگفت‌انگیز باید به صورت منسجم با گریدبندی صفحات برای پویاتر شدن طرح می‌تواند استفاده شود.

عناصر منسجم در بسیاری از پروژه های طراحی کاتالوگ به صورت زیر است

  • محدوده تیتر و بالا صفحه
  • محدوده متن که منسجم در همه صفحات با یک گرید مشخص تکرار و جاگذاری می‌شود.
  • پاورقی‌ها یا فوترها یا پایین صفحه برای سهولت در دنبال کردن متون در صفحات

تفاوت بروشور و کاتولوگ

کاتالوگ ها و بروشورها معمولا یکی فرض می شوند و عده کمی هستند که به تفاوت این دو از هم قائل باشند. همانطور که در مبحث تعاریف کاتالوگ و بروشور اشاره شد، کاتالوگ ها حاوی اطلاعات جامع و کامل و کلی در مورد محصولات یا خدمات یک کمپانی می باشند و برای خریدار یا توزیع کننده عمده، طراحی و چاپ می گردند.

اما بروشورها حاوی اطلاعات جزئی تری از یک یا یک سری محصول هستند که برای مصرف کننده تهیه و چاپ می گردند.

بروشورها ارزانتر از کاتالوگ ها هستند و طراحی و چاپ آنها با تیراژ بالاتری نسبت به کاتالوگ ها انجام میشود. گرم کاغذ بروشورها از کاتالوگ ها کمتر است و در کاغذهای نازک تری نسبت به کاتالوگ ها چاپ می شوند.

اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، بروشورها درهر سایزی چاپ می شوند اما کاتالوگ ها با آنکه استاندارد مشخصی در این زمینه وجود ندارد ، معمولا در کاغذهای A4 و A5 چاپ می شوند.

انواع کاتالوگ و بروشوراز نظر مدل چاپ و طراحی

به طور کلی سه نوع بروشور و کاتالوگ وجود دارد؛

نوع لت دار آن بیشترین استفاده را در طراحی بروشورها دارد. اما درطراحی کاتالوگ در سایزهای بزرگ نیز استفاده می شوند. لت دارها یا دو لت یا سه لت یا چهار لت هستند و در بعضی موارد به 5 و 6 و… هم می رسند.

نوع منگنه ای آن نیز بیشتر در بروشورها استفاده می شوند. کاتالوگ ها به ندرت منگنه ای هستند و بیشتر سیمی و لت دار طراحی و چاپ می گردند.

اصولا نوع سیمی کاتالوگ و بروشور به دلیل هزینه بالایی که در طراحی و چاپ دارند، کمتر استفاده می شود. انواع کمی از کاتالوگ ها به صورت سیمی چاپ می گردند.

این سه نوع از بروشور و کاتالوگ که نوشتیم انواع کاغذی آن ها بودند، اما یک نوع دیگر از کاتالوگ و بروشور وجود دارد که کمتر تولید می شود و عمومیت زیادی ندارد و آن هم کاتالوگ و بروشورهای الکترونیکی است.

این نوع از کاتالوگ و بروشورها، شما را به یاد نوع الکترونیکی کارت های ویزیت که در ایران چندان رایج نیست، خواهد انداخت و به صورت یک فلش یا PDF یا فایلی که توسط رایانه خوانده میشوند تهیه می گردد و یا به صورت یک برنامه نرم افزاری برروی گوشی تلفن همراه یا رایانه شما نصب می گردد. تهیه و توزیع آن بسیار بالاست و در موارد خاص از آن استفاده می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =