تاثیر تکنولوژی در تحولات چاپ بروشور و ابزارهای مدرن در طراحی

تاثیر تکنولوژی در چاپ بروشور

امروزه، استفاده از تکنولوژی های پیشرفته در چاپ بروشور و تبلیغات ضروری شده است. افزایش سرعت، بهبود کیفیت و کاهش هزینه ها، عوامل کلیدی در توسعه تکنولوژی های جدید چاپ هستند. با توسعه تکنولوژی، سرعت چاپ و کارایی آن بیشتر شده و امروزه به طور گسترده در انواع مختلف پروژه ها استفاده می شود. این تکنولوژی ها بر تمامی جوانب زندگی ما تاثیر گذاشته و نیازهای چاپی انسان ها را برطرف می کنند. در این مقاله قصد داریم تاثیر تکنولوژی در چاپ بروشور را به شما معرفی کنیم.

چگونگی تاثیر تکنولوژی در چاپ بروشور

امروزه، پیشرفت های صنعت چاپ باعث شده که امکان چاپ موارد متعدد، با کیفیت، سرعت بالاتر و قیمت مناسب تر ممکن شود. برای مثال، چاپ دیجیتال در خیلی از موارد جای چاپ افست را گرفته است. امروزه با فشار دادن یک دکمه، سربرگ رنگی با کیفیت بالا تحویل داده می شود، در حالی که در گذشته این فرایند بسیار زمان برتر بود. تکنولوژی چاپ افست نیز ارتقا یافته و برای تیراژهای بالا همچنان مناسب است.

چاپ دیجیتال در بروشور و تبلیغات

تاثیر تکنولوژی در چاپ بروشور با چاپ دیجیتال است که کل صنعت چاپ را تحت سلطه خود قرار داده است. چاپ دیجیتال با استفاده از پیشرفت های فناوری، به یکی از محبوب ترین روش های چاپ تبدیل شده است. در این روش، محتواهای دیجیتال مانند عکس و متن با استفاده از نرم افزارهای مختلف طراحی و اصلاح می شوند، سپس به چاپگرهای دیجیتالی ارسال می شوند.

این چاپگرها بر اساس فرمان های داده شده، محتوا را روی متریال مورد نظر چاپ می کنند. هرچند که در روش های چاپی دیگر نیز از ابزارهای دیجیتال استفاده می شود، اما این دستگاه ها به معنای چاپ دیجیتال نیستند.

چاپ دیجیتال زمانی به عنوان چاپ دیجیتال شناخته می شود که دستگاه چاپ، اطلاعات و داده ها را به صورت مستقیم و دیجیتال، بدون نیاز به زینک یا پلیت، دریافت کرده و از ترکیب تکنولوژی و تکنیک های چاپ برای تولید خروجی استفاده کند. این روش چاپ، به وسیله دستگاه های لیزری و جوهر افشان انجام می شود و بدون نیاز به نیروی انسانی، به صورت کاملاً اتوماتیک عمل می کند.

تاثیرات تکنولوژیِ دیجیتال در صنعت چاپ

در مورد تاثیر تکنولوژی در چاپ بروشور، تغییراتی که این روش دیجیتال روی صنعت چاپ ایجاد کرده است را بررسی می کنیم:

 1. هر صفحه چاپ دیجیتال نسبت به چاپ افست، هزینه بیشتری دارد، اما این هزینه با کاهش هزینه های مراحل فنی مثل ساخت کلیشه ها جبران می شود.
 2. حذف کلیشه ها و کاهش نیاز به نیروی انسانی در فرآیند چاپ دیجیتال، دقت را افزایش داده و خطای انسانی را کاهش می دهد.
 3. دیجیتال کردن فرآیند چاپ باعث کاهش مصرف مواد زائد مانند کاغذ و مواد شیمیایی می شود.
 4. تنظیمات حین چاپ کاملا از طریق رایانه انجام می شود که موجب صرفه جویی در مواد می شود.
 5. تکنولوژی دیجیتال امکان چاپ روی انواع مختلف کاغذ را فراهم می کند.
 6. این تکنولوژی به چاپخانه ها امکان می دهد فرآیند تولید را بهبود بخشند و چاپ های عریض و بزرگ را نیز انجام دهند.

تاثیرات تکنولوژی دیجیتال در صنعت چاپ

انواع روش های چاپ دیجیتال

تاثیر تکنولوژی در چاپ بروشور به روش های متعدد، کاملاً مشهود است. این روش ها به شرح زیر هستند:

 • روش چاپ جوهرافشان

روش کار پرینتر جوهرافشان به این صورت است که تصویر مورد نظر با استفاده از مرکب مایع بدون هیچ مانعی روی کاغذ چاپ می شود. خوشبختانه، در این روش دیگر نیازی به زینک نیست و عملیات چاپ به سادگی انجام می شود. چاپ به روش جوهرافشان یکی از محبوب ترین روش های چاپ دیجیتال است و طرفداران زیادی دارد.

از بین روش های چاپ دیجیتال، چاپ به روش جوهرافشان مشهورترین و پراستفاده ترین شیوه هاست. این روش معمولا برای تیراژهای کم استفاده می شود که در این صورت اقتصادی تر است. برای تیراژهای بالا، انتخاب روش های دیگری که مقرون به صرفه تر باشند، معمولا مناسب تر است.

 • روش چاپ دیجیتال تونری

فرآیند چاپ به روش تونری شامل 6 مرحله بارگیری، تصویر نگاری، مرکب زنی، انتقال تونر، تثبیت تونر و پاک سازی است. در این روش، تصاویر با استفاده از مرکب پودری ایجاد می شوند و پس از ذوب شدن تونرها روی کاغذ، فرآیند چاپ انجام می شود. این روش به دلیل سرعت بالای ذوب شدن پودر رنگ روی کاغذ، سرعت چاپ بالاتری نسبت به روش های جوهرافشان دارد.

 • روش چاپ دیجیتال مرکبی

در روش چاپ دیجیتال مرکبی، کیفیت چاپ به طرز چشمگیری افزایش می یابد. این روش امکان استفاده از رنگ های نقطه ای به عنوان کانال رنگی مجزا را فراهم می کند. با این حال، پیچیدگی این دستگاه ها باعث شده که به اندازه روش چاپ تونری در بین عموم مردم رواج نیابد.

 • چاپ دیجیتال مارکرهای لیزری

اینجا می‌توانیم با تاثیر تکنولوژی در چاپ بروشور بیشتر آشنا شویم. قبل از این تکنولوژی، هیچ دستگاه چاپی قادر به انجام این روش نبود. در این روش، نشانگرهای لیزری با تولید حرارت و سوزاندن تصویر، آن را روی سطح مورد نظر ایجاد می کنند. این دستگاه ها دارای سرعت بالایی هستند که منجر به افزایش هزینه آنها می شود.

سخن پایانی

در این مقاله با تاثیر تکنولوژی در چاپ بروشور آشنا شدید. انواع چاپ دیجیتال، دری از جهان تکنولوژی را به سوی ما باز کرده که پر از شگفتی است. البته این تغییر و تحولات متوقف نشده است و طی سالیان آینده صنعت چاپ بروشور پیشرفته تر نیز می شود.

سوالات متداول

 1. تکنولوژی چگونه بر چاپ تاثیر می گذارد؟

با پیچیده‌تر شدن دستگاه های چاپ دیجیتال، تولید بروشورها سریع تر و کارآمدتر از همیشه می شود. این روند همچنان ادامه خواهد داشت؛ زیرا پیشرفت در قدرت محاسباتی، علم مواد و تحقیقات در فناوری چاپ، هزینه ها را کاهش داده و در عین حال کیفیت تصویر را بهبود می بخشد.

 1. تکنولوژی چگونه فناوری چاپ را تغییر داد؟

یکی از بزرگ ترین تغییراتی که تکنولوژی در چاپ ایجاد کرده است، توانایی ایجاد اسناد دیجیتال است. این بدان معناست که هنرمندان اکنون می توانند نسخه دیجیتالی از آثار هنری خود را ایجاد کنند و قبل از چاپ نهایی، تنظیماتی را در آن انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button