لیبل حرارتی چیست ؟ + انواع لیبل حرارتی

لیبل حرارتی چیست

برچسب حرارتی (thermal label) روشی ایده‌آل جهت نمایش اطلاعاتی مانند بارکد، تاریخ و دیگر موارد مشابه بر روی محصولات است. همان‌طور که از نامش لیبل حرارتی مشخص است، در هنگام چاب هیچ نیازی به به ریبون ندارند. عموم کاربران به اشتباه برچسب حرارتی را با برچسب کاغذی یکی می‌پندارند. امّا شاید برای شما این سوال پیش بیاید که لیبل حرارتی چیست؟

ما در این مقاله قصداریم تا به ماهیت طراحی لیبل حرارتی و کاربردهای آن بپردازیم. در ادامه شما مخاطبین محترم را با دستگاه‌های چاپ لیبل حرارتی آشنا خواهیم کرد. پس برای اینکه بدانید لیبل حرارتی چیست؟ تا انتهای این مقاله از وب‌سایت جوپنزا با ما همراه باشید.

 

فهرست مطالب در این مقاله:

 • لیبل حرارتی چیست؟
 • انواع لیبل حرارتی
 • کاربردهای لیبل حرارتی
 • دستگاه‌های چاپ لیبل حرارتی
 • مقایسه برچسب حرارتی DT با TT
 • نتیجه‌گیری

 

بیشتر بخوانید: چاپ پوستر تبلیغاتی

 

لیبل حرارتی چیست؟

همان‌طور که در مطالب بالا عنوان شد، شباهت بسیاری بین این لیبل‌ها با ليبل‌هاي کاغذي وجود دارد. امّا تفاوت اصلی میان این دو نوع لیبل وجود دارد که آنها را از یکدیگر متمايز می‌کند. درواقع استفاده از برچسب حرارتي بسیار رایج‌ است و مزیتی نسبت به دیگر ليبل‌ها دارد می‌توان به عدم نیا ريبون در هنگام چاپ اشاره کرد. در حقیقت ليبل‌های حرارتی را می‌توان به‌راحتی با بهره‌مندی از ليبل پرينترهاي حرارتي چاپ نمود.

علاوه بر موارد مذکور متنی که بر ليبل حراراتي چاپ می‌گردد در قیاس با متنی چاپ شده با استفاده ريبون کمی کم‌ رنگ‌‌تر و ماندگاری پايين‌تری برخوردار است. هم‌چنین جنس ليبل حرارتي (Thermal) کاغذی بوده و پوششی حساس به حرارت دارد.

 

 

انواع لیبل حرارتی

به‌طور کلی سه نوع مشخص از برچسب‌های حرارتی تولید می‌شوند که هر کدامشان باتوجه به نوع چاپگر و برنامه‌های مدنظر کاربران انتخاب می‌شوند. انواع لیبیل حرارتی عبارتند از:

 • لیبل حرارتی عادی
 • ريموويبل (Removable)
 • لیبل حرارتی واترپروف يا ضد آب (Waterproof)

 

امّا لازم به ذکر است که لیبل‌های حرارتی از نظر چاب به دو نوع تقسیم می‌شوند:

 

 • برچسب حرارتی مستقیم (Direct thermal): این لیبل‌ها که به ليبل DT هم شهرت دارند، از جنس پلاستيک و فويل تولید می‌شوند. هم‌چنین فرآيند چاپ روي ليبل DT به‌واسطه المنت‌های گرمايی انجام می‌شود. امّا از نقاط ضعف این دسته از لیبل‌های می‌توان به حرارتی کم رنگ شدن تصوير چاپ شده روی کالا در برابر گرما و نور مستقيم خورشيد اشاره نمود.

 

 • برچسب انتقال حرارتی (thermal transfer): به ليبل TT هم شهرت دارند که جهت چاپ روی آن‌ها از ريبون استفاده می‌کنند. همان‌طور که به این نکته واقفید ليبل TT از مقاومت زیادی در مقابل گرما و نور خورشيد برخوردار است.

 

حال شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چاپ روي ليبل حرارتي بايد چگونه انجام شود؟ درواقع همان طور که در مطالب بالا اشاره شد فرایند چاپ روی آن تنها به وسیله پرينترهای حرارتی انجام می‌شود و يا به‌واسطه بهره‌مندی از ريبون عمليات چاپ صورت می‌پذیرد. در ادامه مقاله لیبل حرارتی چیست؟ شما را با کاربردهای این نوع از لیبل‌ها آشنا خواهیم کرد، پس همچنان با ما در وب‌سایت جوپنزا همراه باشید.

 

بیشتر بخوانید: طراحی کارت ویزیت

 

کاربردهای لیبل حرارتی

از کاربرد لیبل‌های حرارتی می‌توان به مکانيزه نمودن سيستم‌های فروشگاهی اشاره نمود. درواقع این لیبل‌ها به‌صورت عمده در تجهيزات فروشگاهي به‌شکل برچسب روی کالاها و هم‌چنین در ترازوهاي فروشگاه که به چاپگر حرارتی مجهز هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر این نوع ضد آب لیبل حرارتی در بسته‌بندی مواد پروتئيني و فراورده گوشتی، ميوه، سبزيجات و مواردی مشابه استفاده می‌شود. همچنین از ليبل‌های حرارتی به‌عنوان برچسب روی لوله‌های آزمايشگاهی و مواردي که به ماندگاری زیادی نیاز ندارند، بهره می‌برند.

 

دستگاه‌های چاپ لیبل حرارتی

امروزه دستگاه‌های چاپ لیبل ابزاری مهم برای مشاغل و تدارکات تجارت الکترونیکی محسوب می‌شود. دستگاه چاپ لیبل باعث می‌شود تا مراحل چاپ لیبل به درستی صورت پذیرد. همان‌طور که در مطالب بالا عنوان شد چاپ لیبل حرارتی به دو روش حرارتی مستقیم و انتقال حرارتی وجود دارد. چاپ حرارتی مستقیم از محیط حساس به گرما بهره می‌برد، به موجب این امر هیچ نیازی به استفاده از جوهر ندارد. در چاپ انتقال حرارتی از یک ریبون گرم شده جهت چاپ استفاده می‌شود. با توجه به آنکه در چاپ مستقیم حرارتی هیچ نیازی به بهره‌مندی از کارتریج یا تونرها ندارد و همین امر موجب صرفه‌جویی اقتصادی زیادی می‌شود.

 

از انواع دستگاه‌های رایج برای چاپ لیبل حرارتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ZEC ZP200
 • MEVA TP-UNW
 • OSCAR CSN-A3

علاوه بر موارد بالا دستگاه‌های چاپ لیبل حرارتی دیگری در بازار وجود دارند که برای خرید باید از مراکز مجاز و معتبر آن را تهیه نماییم.

 

مقایسه برچسب حرارتی DT با TT

برای اینکه بهتر بتوانیم این دو برچسب حرارتی را باهم مقایسه کنیم بهتر است، تفاوت‌ها این دو نوع لیبل را مورد بررسی قرار دهیم. به‌طور کلی از تفاوت های دو برچسب حرارتی مستقیم و انتقال حرارتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیفیت چاپ: لیبل TT از بالاترین کیفیت چاپ و خوانایی برخوردار است؛ در حالی‌که لیبل DT کفیت خوانایی پایین‌تری نسبت به برچسب TT دارد.
 • دوام و پایداری چاپ: برچسب TT دوام بالا در کنار تصویر چاپی مناسب دارد. در حالی‌که لیبل DT بشدت به گرما و نور حورشید حساس است و چنانچه در شرایط مذکور قرار گیرد، سیاه می‌شود.
 • امکان چاپ رنگی: برچسب TT امکان چاپ با انواع ریبون‌ها را دارد، امّا لیبل DT تنها به‌صورت سیاه و سفید چاپ می‌گردد.
 • پیکربندی جهت چاپ: لیبل‌های TT خرابی زیادی برای پیکربندی و تنظیمات ریبون اتفاق می‌افتد که به نظافت منظم نیازمند است. برخلاف برچسب TT، لیبل DT بسیار راحت است، زیرا هیچ ریبونی در این سیستم وجود ندارد.
 • مصارف معمول: از ليبل TT (برچسب انتقال حرارتی) اغلب جهت بسته‌بندی، برچسب محصولات، لیبل اموال و مواردی مشابه می‌توان استفاده نمود. در حالی که لیبل DT (برچسب حرارتی مستقیم) برای رسید خرید، بلیط، ژتون و مواردی از این قبیل استفاده می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: طراحی لوگو

 

نتیجه‌گیری

امروزه از برچسب‌ها برای معرفی و ماهیت کلاها استفاده می‌نمایند، به‌طور کلی لیبل‌ها انواع مختلفی دارند که از هرکدام از آنها با توجه به ماهیت و کاربردی که دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. ما در این مقاله به معرفی لیبل حرارتی و انواع آن پرداختیم. در ادامه نحوه چاپ و دستگاه‌های چاپ لیبل حرارتی را با شما مخاطبین محترم مورد بررسی قرار دادیم.

امید است مقاله لیبل حرارتی چیست؟ برای شما مخاطبین محترم مفید بوده باشد. لطفاً پس از مطالعه کامل مقاله نظرات شخصی خود را در زمینه ماهیت و کاربرد لیبل حرارتی با ما در وب‌سایت جوپنزا به اشترک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button