تفاوت چاپ افست و دیجیتال چیست ؟

تفاوت چاپ افست و دیجیتال

تفاوت چاپ افست و دیجیتال چیست؟ کدام چاپ بهتر است؟

 

ما در این مقاله قصد داریم که به شما بگوییم که تفاوت چاپ افست و دیجیتال چیست؟ کدام چاپ بهتر است؟ ، پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. اما قبل از آنکه به توصیف و تشریح چاپ افست و دیجیتال و همچنین مقایسه آنها بپردازیم. بهتر است که با صنعت اولین ماشین چاپ آشنایی پیدا کنید تا بتنوانید با دید باز تر و اطلاعات بیشتری در صنعت چاپ فعالیت کنید. قبل از آنکه صنعت چاپ ماشینی شود. این صنعت طرز کاری ساده و طاقت فرسا داشت. در واقع هیچ راهی بغیر از نوشتن کلمه به کلمه متن وجود نداشت. این روش علاوه بر آن که خسته کننده بود، متنی غیر قابل ویرایش و بدون انعطاف تولید می کرد.

 

اولین ماشین چاپ

در بالا روند چاپ قبل از ماشینی شدن فرآیند آن گفته شد. در اینجا چاپ ماشینی را توضیح می دهیم. اولین ماشین چاپ مستقل در قرن نوزدهم توسط گوتنبرگ که اهل آلمان بود، اختراع شد. اما همانطور که باید حدس زده باشید روش های متعددی قبل از گوتنبرگ در چین و هند و برخی نقاط دیگر جهان اختراع شده بودند. اما تمامی آن روش ها در مقابل این دستگاه چاپ، کاملا بی معنی بودند. از ویژگی های این ماشین می توان به قطعه جداگانه برای هر حرف الفبا اشاره کرد. گوتنبرگ ابتدا از چوب، بعد از سرب و سپس از آلیاژی شامل سرب و چند فلز دیگر برای طراحی و تولید قطعه حرف ها استفاده کرد. همچنین او ترکیب فلزات را به گونه ای انتخاب کرد که حروف نه خیلی سخت و نه خیلی نرم باشند. حالا که با اولین ماشین چاپ آشنا شدید در بخش بعد بررسی می کنیم که تفاوت چاپ افست و دیجیتال چیست؟

 

بیشتر بخوانید: چاپ بروشور

 

چاپ افست چیست ؟

قبل از مقایسه افست و چاپ دیجیتال باید بدانید که چاپ افست دقیقا چیست؟ برای چاپ افست به صورت کلی از یک صفحه از جنس آلومینیوم برای منتقل کردن تصویر یا متن روی یک Blanket از جنس لاستیک بهره گرفته می شود. این بلنکت یا روکش برای چاپ متن یا تصویر روی کاغذ استفاده می شود. در این روش جوهر به صورت غیر مستقیم بر کاغذ نقش می بندد. گفتنی است که در این روش قسمت هایی از کاغذ که باید متن روی آن چاپ شود خشک، و دیگر نقاط کاغذ با آب خیس می شوند. این فرآیند به شکلی است که قسمت های خیس جوهر را دفع و قسمت های خشک جوهر را جذب می کنند. و به این شکل چاپ انجام می شود. در ادامه چاپ دیجیتال را بررسی می کنیم . و سپس خواهیم گفت که تفاوت چاپ افست و دیجیتال چیست؟ پس با ما همراه باشید.

 

نحوه چاپ دیجیتال روی کاغذ

روش چاپ دیجیتال را می توان کاملا از چاپ افست مجزا دانست. چرا که در این روش فایل به صورت الکترونیکی به چاپگر داده می شود. سپس چاپگر یا پرینتر آن را مستقیم روی کاغذ چاپ می کند. از رایج ترین پرینتر های دیجیتال به چاپ گر های لیزری و جوهر افشان می توان اشاره کرد. ممکن است با ساز و کار چاپگر های دیجیتال و جوهر افشان آشنا نباشید. پس در این قسمت به توضیحی کوتاه درباره هرکدام می پردازیم. چاپگر های لیزری بدون استفاده از جوهر کار می کنند و در دستگاه های خود پرداز و لیبل زن قابل مشاهده هستند. چاپگر های جوهر افشان به صورت مستقیم جوهر را که از مجرا های بسیار ریز عبور می کند به کاغذ می پاشند و عمل چاپ را انجام می دهند. در پاراگراف بعدی به سوال تفاوت چاپ افست و دیجیتال چیست؟ پاسخ مناسبی خواهیم داد.

 

بیشتر بخوانید: طراحی کاتالوگ

 

مقایسه تفاوت های چاپ افست و دیجیتال

در این بخش مزین ها و معایب هر کدام از روش های چاپ را خواهیم گفت. و در انتها این شما هستید که تصمیم می گیرید با توجه به نیازتان کدام روش مناسبتان می باشد. از عیب های چاپ افست می توان به زمان بر بودن فرآیند چاپ و عدم امکان تغییر اطلاعات اشاره کرد. چاپ افست از آن جهت که به زینک و پلیت برای چاپ نیاز دارد، نسبت به چاپ دیجیتال مدت بیشتری طول می کشد. همچنین شما نمی توانید پس از تعریف کردن اطلاعات برای چاپ به چاپگر، و در زمان چاپ برروی کاغذ، اطلاعات را تغییر دهید. همانطور که می دانید این روش باید مزیت هایی هم داشته باشد. مزایای چاپ افست در بند بعدی مقاله تفاوت چاپ افست و دیجیتال چیست؟ بیان می شوند.

 

مزیت های چاپ افست

چاپ افست بدلیل ارزان تر بودن نسبت به چاپ دیجیتال در مواقعی که تعداد زیادی رزونامه و کتاب باید چاپ شوند مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در این روش جوهر هایی مانند متالیک و پنتون قابل استفاده می باشند. که این قابلیت در روش دیجیتال وجود ندارد. گفتنی است که روش افست کیفیت خیلی بالایی دارد و رنگ آن به خوبی و به مدت طولانی برروی کاغذ ثابت می مانند و تغییر نمی کند. باید توجه داشته باشید که وقتی می خواهید برای تبلیغ و نمایش برندتان از بروشور استفاده کنید بهتر است که از چاپ افست بهره بگیرید. در ادامه مزیت ها و معایب چاپ دیجیتال را خواهیم گفت تا کاملا متوجه شوید که تفاوت چاپ افست و دیجیتال چیست؟ پس بخش سخن آخر را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

 

بیشتر بخوانید: طراحی بسته بندی

 

سخن آخر

مزیت های چاپ دیجیتال عبارت اند از: امکان تغییر اطلاعات در زمان چاپ، قیمت کمتر و به صرفه تر در زمان چاپ سیاه سفید در مقایسه با افست. همچنین از روش دیجیتال در تعداد کم چاپ، استفاده می شود. برای همین باید تعداد برگه ها کمتر از 50 تا باشند. از معایب این روش هم می توان به کیفیت کمتر در چاپ رنگی نسبت به افست و همچنین یکسان نبودن کیفیت چاپ در همه رنگ ها اشاره کرد. در این مقاله به خصوصیات اولین ماشین چاپ مستقل اشاراتی کردیم  و بعد از آن روش چاپ افست و دیجیتال را توضیح دادیم و مزیت ها و معیاب هر کدام را بازگو کردیم. اما اگر شما پس از خواندن مقاله تفاوت چاپ افست و دیجیتال چیست؟ باز هم قصد دارید که در حوزه چاپ افست و دیجیتال اطلاعات کسب کنید. به شما پیشنهاد می شود که به صفحات مرتبط در اینترنت مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button