با چاپخانه های آفست آشنا شوید / آفست ، تکنولوژی سنتی با کیفیتی عالی

چاپخانه آفست

در هر دوره ای از تاریخ ملت ها از روشی متفاوت برای درج مطالب استفاده می کردند. امروزه به علت پیشرفت تکنولوژی صنعت چاپ نیز ناگریز از این موضوع، روش های جدید و دستگاه های نو وارد بازار کرد. یکی از این روش های جدید و به روز چاپخانه ها ، روش آفست می باشد. چاپخانه های افست در گذشته به صورت دستی و سنتی کار می کردند، اما امروزه با استفاده از ماشین ها و دستگاه های جدید به صورت نیمه اتوماتیک و یا اتوماتیک محصولات را به چاپ می رسانند. ما در این مقاله در رابطه با چاپ افست، مزایا، کاربرد و همچنین تفاوت آن با روش دیجیتال با شما صحبت خواهیم کرد. شما در پایان این مقاله به طور کامل با روش افست آشنا شده و با توجه به توضیحات و تفاوت های نام برده شده با روش دیجیتال، بهترین و مناسب ترین روش ها را انتخاب نمایید. پس ما را تا پایان این مقاله جوپنزا ، از بهترین های شرکت خدمات طراحی و چاپ ، همراهی نمایید.

 

چاپ آفست در چاپخانه چیست؟

چاپ افست روشی در صنعت چاپ است که کارکد اصلی آن بر مبنای تضاد موجود میان آب و روغن می باشد. این روش در چاپخانه های مخصوص که به چاپخانه افست معروف می باشد، انجام می شود. این روش در کل دنیا به دو اس نیز معروف است، « چاپ لیتوگرافی» و « چاپ غیر مستقیم». غیر مستقیم بودن این روش به دلیل وجود سیلندر می باشد، به گونه ای که در این روش در اثر تماس دو سلندر لاستیک و چاپ مرکب به سطح کاغذ رسیده و طرح مورد نظر به چاپ می رسد. لازم به ذکر است که این روش کمی قدیمی تر از روش دیجیتال بوده و دستگاه های چاپ دیجیتال به روز تر از روش افست می باشند.

 

مزایای چاپ آفست چاپخانه ها

این روش نیز همانند چاپ دیجیتال و یا حتی روش های دیگر از یک سری مزایا و معایبی برخوردار می باشد. ما در بخش در رابطه با مزایای چاپ آفست در چاپخانه ها با شما صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

 

 1. کیفیت، وضوح بالای تصاویر و همچنین تثبیت و ماندگاری زیاد انواع رنگ ها روی کاغذ

این روش یکی از با کیفیت ترین روش های موجود در صنعت چاپ می باشد. به گونه ای که بسیاری از چاپخانه ها با وجود روش دیجیتال و…، هنوز هم به این روش علاقه داشته و از آن استفاده می کنند.

 

 1. با تولید کمترین میزان زباله، دوست دار محیط زیست و طبیعت می باشد

در روش چاپ افست شما می توانید میزان مرکب را برای هر بخش تنظیم نمایید. این مزیت روش افست باعث می شود که هر بخش از چاپ به صورت دقیق انجام شده و در پایان ما کمترین میزان هدر رفت رنگ و کاغذ زباله را داشته باشید.

 

 1. سرعت بالای روش افست در چاپ

دستگاه های روش افست یکی از سریع ترین و دقیق ترین دستگاه های چاپ می باشند، به همین دلیل این روش برای محصولات که نیاز به سرعت چاپ بالا دارند استفاده می شود. در بخش کاربرد روش چاپ افست در رابطه با این محصولات با شما صحبت خواهیم کرد.

 

 1. افست برای تیراژ های بالا مقرون به صرفه می باشد

همان گونه که روش دیجیتال برای تیراژ و تعداد پایین و یا متوسط مقرون به صرفه است، آفست در چاپخانه ها نیز برای تیراژ های بالا و متوسط استفاده می شود. در کل چاپ افست را یکی از روش های ارزان و مقرون به صرفه در صنعت چاپ محسوب می کنند.

 

 1. تنوع بالا در کاغذ های سطح زیر چاپ افست

در روش افست شما می توانید از کاغذ هایی مثل کاغذ گلاسه، کاغذ قرانی، کاغذ معمولی، کاغذ های مربوط به روزنامه و یا پوست و روکش شکلات برای سطح زیر چاپ آن استفاده نمایید.

 

کاربرد چاپ آفست

 

کاربرد روش چاپ آفست

این روش چاپ به دلیل مزایایی که دارد، می توانید گزینه مناسبی برای به چاپ رساندن محصولات گوناگون باشد. شما در این بخش با تعدادی از این موارد آشنا خواهید شد. پس ما را همراهی نمایید.

 

 1. بروشور: بروشور یکی از معمول ترین روش‌ها برای اطلاع رسانی از نحوه خدمات و یا کارکرد محصول، محسوب می شود. به همین دلیل شرکت ها این محصول را به تعداد زیاد به چاپ رسانده و به دست مخابان خود می رسانند.

 

 1. پوستر‌ ها: این محصول یکی از فراگیرترین روش برای تبلیغات برای انواع کسب و کارها محسوب می شوند، به همین دلیل تیراژ پوستر برای چاپ معمولاً بالا بوده و از روش افست استفاده می کنند.

 

 1. کارت های ویزیت: یکی از ارزان ترین و کاربردی ترین روش برای تبلیغات، استفاده از کارت های ویزیت می باشد. به طبع کارت های ویزیت نیز به تعداد و تیراژ به چاپ رسیده، و برای این کار هم از روش افست استفاده می کنند.

 

 1. دفتر و کتاب: یکی از موارد متداول برای چاپ افست، کتاب ها و دفتر ها می باشند. کیفیت بالا و قیمت مناسب از موارد اصلی استفاده از این روش برای کتاب و دفتر است.

 

 1. بسته بندی: به دلیل سطح زیر چاپ گسترده ای که چاپ افست دارد (از پلاستیک گرفته تا مقوا برای سطح زیر چاپ این روش استفاده می شوند) یکی از بهترین گزینه ها برای به چاپ رسندن انواع بسته بندی ها می باشد.

 

 1. روزنانه و مجلات: روزنامه و مجلات یکی از محصولاتی هستند که باید در تیراژ و سرعت بالا چاپ شده و به دست مخاطبان برسند. به همین دلیل تنها روشی که می تواند آن کیفیت را در تیراژ و سرعت بالا به چاپ برساند، روش افست است.

 

 1. اسناد و مدارک: بسیاری از اسناد و مدارکی که توسط سازمان های دولتی و غیر دولتی و ارگان ها طراحی شده، به وسیله افست به چاپ رسیده و به دست مخاطبان مورد نظر می رسد.

 

تفاوت های چاپ آفست با چاپ دیجیتال

این دو روش چاپ در مواردی با یکدیگر متفاوت می باشند، در این بخش با تعدادی از موارد آشنا خواهید شد.

 • ترکیب رنگ: در ترکیب رنگ ها، رنگ های چاپ دیجیتال جذاب تر چاپ افست است، چرا که در چاپ افست از ترکیب 4 رنگ یعنی CMYK استفاده می شود ولی در چاپ دیجیتال از ترکیب رنگ SPOT استفاده می کنند.
 • تعداد تیراژ: چاپ افست برای تیراژ های بالا مقرون به صرفه تر از چاپ دیجیتال است. اگر تیراژ شما بالا دارید اصلا به دنبال روش دیجیتال نباشید چون گران تر از روش افست تمام می شود. و بلعکس.
 • قابلیت تهیه نمونه اولیه: در روش دیجیتال هزینه های چاپ به مقدار تیراژ و تعداد چاپ بستگی ندارد، اما در روش افست این گونه نیست. به همین دلیل در روش دیجیتال می توانید نمونه ای اولیه برای اطمینان از طرح تهیه نمایید.

 

سخن پایانی ما با شما عزیزان

هر نسل و تاریخی برای درج و به یادداشت رساندن مطالب از روش های مختلفی استفاده می کردند. اما امروزه به دلیل تغییر سبک زندگی، تمامی صنعت ها مجبور به استفاده از دستگاه های جدید و روش های به روز شدند، یکی از این روش های چاپ در چاپخانه ها ، آفست است. آیا شما تا به حال از این روش استفاده کرده اید؟ نظرات . پیشهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button